Każdy z nas potrafi skutecznie rozwinąć skróty najbardziej powszechnych i najczęściej pojawiających się na rynku form prawnych spółek handlowych takich jak np. „sp. z o.o.”, „S.A.” lub „sp.j.” Jednakże już niedługo w obrocie będziemy mogli spotkać się również z innym skrótem - „P.S.A.”. Co kryje za sobą nowa forma prawna w kodeksie spółek handlowych?
Od 1 lipca 2021 r. do porządku prawnego wejdą przepisy regulujące odrębny typ spółki kapitałowej jakim jest prosta spółka akcyjna („P.S.A.”). Stanowi ona element pakietu realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju pod nazwą „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców”. Uzasadnieniem dla wprowadzenia nowej formy prawnej w kodeksie spółek handlowych była przede wszystkim analiza otoczenia prawnego funkcjonowania w Polsce startup’ów, czyli przedsięwzięć o potencjale bardzo szybkiego wzrostu dzięki przewadze technologicznej lub niszy rynkowej, która nie została jeszcze odkryta i zagospodarowana, realizowanych zwykle w obszarze nowych technologii. Ustawodawca zwrócił uwagę na konieczność wsparcia rozwoju startup’ów, szczególnie w zakresie zasobów kapitału finansowego pozwalającego na osiągnięcie odpowiedniej skali działalności w stosunkowo krótkim czasie.[1] Prosta spółka akcyjna jest zatem formą niepublicznej spółki kapitałowej, która jest przeznaczona głównie do prowadzenia działalności (chociaż zgodnie z przepisami może być również utworzona w celu niemającym charakteru zarobkowego) w ramach technologicznych projektów. Z pewnością za ideą wprowadzenia takiej zmiany stoi próba zatrzymania przedsiębiorców posiadających innowacyjne pomysły przed lokowaniem swoich interesów za granicą. Niniejsza forma prawna, charakteryzująca się stosunkowo wysokim stopniem „atrakcyjności” dla przedsiębiorców, funkcjonuje bowiem w wielu krajach europejskich już od dłuższego czasu.
Poniżej przedstawiamy niektóre z najbardziej istotnych cech P.S.A., świadczących o jej swoistym charakterze w stosunku do wcześniej znanych form prawnych spółek kapitałowych:
Jak wynika z powyższych informacji, prosta spółka akcyjna niesie za sobą wiele udogodnień ukształtowanych przez ustawodawcę z myślą o pozytywnych skutkach związanych z wyborem nowej formy prawnej. Kompleksowa ocena wprowadzonych regulacji będzie jednak możliwa dopiero po rozpoczęciu funkcjonowania prostych spółek akcyjnych na rynku i przełożeniu idei zawartej w uzasadnieniu projektu o zmianie ustawy na gospodarcze realia. Biorąc pod uwagę fakt, że prosta spółka akcyjna stanowi całkowite novum w polskim porządku prawnym, porada prawnika na etapie podejmowania decyzji o wyborze tej formy prawnej lub w początkowej fazie jej zakładania może okazać się bardzo pomocna.
[1] Uzasadnienie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?nr=3236
Kancelaria Radcy Prawnego
Jacek Sokołowski
tel. +48 61-861-11-48
mob. +48 503-195-221
biuro@radca-sokolowski.pl
Kancelaria świadczy usługi prawne przede wszystkim na rzecz przedsiębiorców reprezentujących zróżnicowane obszary działalności.
+